الیف شافاک

الیف شافاک نویسنده معروف ترکیه

الیف شافاک یا الیف شفق (به ترکی استانبولی: Elif Şafak) رمان‌نویس ترک‌تبار، برنده جایزه‌های مختلف و پرمخاطب ترین نویسنده زن ترکیه است. او همچنین یک فعال حقوق زنان و یک روشنفکر الهام بخش می‌باشد.

شافاک متولد ۲۵ اکتبر ۱۹۷۱ در استراسبورگ، فرانسه است. در کمتر از یک سال پس از تولدش، پدر و مادر وی از هم جدا شدند. بنابراین همراه با مادرش به استانبول آمد و در خانه مادربزرگش بزرگ شد. به گفته او، در واقع از آن زمان بود که تفکرات و اعتقادات الیف شافاک شکل گرفت. از طرفی مادربزرگش که فردی مذهبی و با سواد کمتر و از سوی دیگر مادرش که فردی تحصیلکرده، سکولار و مدرن بود. بدین ترتیب این تضاد باعث رشد شخصیتش گردید.

پس از بازگشت به ترکیه، مادرش به عنوان دیپلمات شروع به کار کرد. بنابراین دوران کودکی و جوانی‌اش در آنکارا، مادرید، عمان، کلن، استانبول، آمریکا و انگلیس گذشت. او از دانشگاه فنی اورتا دو غوی آنکارا، لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت.

کتاب های الیف شافاک

الیف شافاک اولین داستانش را در سال ۱۹۹۴ نوشت. اولین رمانش را نیز با عنوان «پنهان»، در هنگام تحصیل در دوره فوق‌لیسانس (در سال ۱۹۹۷) نوشت که جایزه رومی همان سال را به خود اختصاص داد. این جایزه ادبی به صورت سالانه به بهترین رمان اسرارآمیز در ترکیه اهدا می‌شود. پس از اتمام دوره دکترا به استانبول آمد و « آینه های شهر » را نوشت (سال ۱۹۹۹). سپس در سال ۲۰۰۰ رمان « مَحرم » و در سال ۲۰۰۲ رمان «کاخ بید» (که اولین کتاب پرفروش او در ترکیه بود) را به رشته تحریر در آورد. شافاک در سال‌های ۲۰۰۴–۲۰۰۳ با درجهٔ استادیاری در دانشگاه میشیگان و بعد در بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه آریزونا مشغول به کار شد و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز ستون‌نویس روزنامه‌ی زمان بود.

الیف شافاک

جنجالی‌ترین کتاب شافاک

در سال ۲۰۰۶ جنجالی ترین کتابش به‌نام « پدر و حرامزاده » (در نسخه ترکی که در نسخه انگلیسی به‌نام « حرامزاده استانبول » « The Bastard of Istanbul » شناخته می‌شود) را نوشت. در این کتاب به دلیل اشاره به نسل کشی ارمنیان توسط ترک ها، از سوی دادگاه‌های ترکیه به جرم « اهانت به ترک‌ها و خیانت به جمهوری ترکیه » متهم شد. پرونده او در ژوئن ۲۰۰۶ بسته شد؛ اما در ژوئیه همان سال دوباره گشوده شد و وی با احتمال سه سال زندان روبرو شد. مترجم و ناشر او هم با همین تعداد سال حبس روبرو شدند. در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۶ بخاطر کمبود مدرک پرونده او از نو بسته شد.

الیف شافاک که در آن زمان باردار بود و کمی پس از تبرئه، اولین فرزندش متولد شد، به دلیل اتفاقات رخ داده دچار افسردگی شد. او در کتاب بعدی خود با نام شیر سیاه ، به بیان زندگی‌نامه‌اش و اتفاقات رخ داده در آن دوران پرداخته است. کتاب بعدی او که در فارسی بیشتر به‌نام « ملت عشق » شناخته می‌شود، پس از ۳ سال از انتشار شیر سیاه ، در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. این کتاب در نسخه انگلیسی به نام « چهل قانون عشق » و در نسخه ترکی به نام « عشق » شناخته می‌شود. این شاهکار شافاک که نام او را در تمام کشورهای دنیا پرآوازه کرد، به عنوان محبوب‌ترین و پرفروش ترین کتاب در تاریخ ترکیه شناخته می‌شود.

کتاب های ترجمه شده به فارسی

او ۱۶ کتاب به زبان‌های ترکی و انگلیسی منتشر کرده است که ۱۰ تا از آن ها رمان می‌باشند. از پرفروش‌ترین کتاب‌های او می‌توان به « حرامزاده‌ی استانبول »، « چهل قانون عشق » و جدیدترین آن به نام « سه دختر حوا » اشاره کرد. کتاب‌های او به ۴۹ زبان دنیا و از جمله زبان فارسی ترجمه شده است که برخی از آنها عبارتند از: «آینه‌های شهر» و « شپش پالاس » با ترجمه « تهمینه زاردشت »، « ملت عشق » با ترجمه « ارسلان فصیحی »، « شرافت » با ترجمه « شهناز ایلدرمی »، رمان‌های « من و استادم »، « مَحرم »، « اسکندر »، « سه دختر حوا » و کتاب « شمسپاره » با ترجمه « صابر حسینی ».

فعالیت‌های دیگر الیف شافاک

شافاک علاوه بر نویسندگی فعالیت های دیگری نیز دارد:

سخنران TED ، عضو شورای برنامه جهانی Weforum ( مجمع جهانی اقتصاد یا The World Economic Forum ) در زمینه‌ی اقتصاد خلاق در داووس و عضو موسس ECFR (شورای اروپا در زمینه روابط خارجی ، European Council on Foreign Relations ). در سال ۲۰۱۰ نیز نشان افتخار هنر و ادبیات « Chevalier des Arts et des Lettres » از طرف دولت فرانسه به وی اهدا شد.

ویدیوی زیر مربوط به سخنرانی الیف شافاک درباره هنر داستان سرایی در TED می‌باشد. او در این ویدیو می‌گوید از سن ۸ سالگی شروع به داستان نویسی کرده است. همچنین علاوه بر تجربه‌ی زندگی در کشورهای مختلف و آشنا شدن با افکار و عقاید مردمان آن کشورها، زبان و فرهنگ نیز به او در خلق داستان‌های مورد علاقه فرهنگ های مختلف کمک کرده است. به گفته‌ی او زندگیش مانند پرگاری است که یک بخشش در استانبول و با ریشه‌ای محکم در فرهنگ ترکی بوده و بخش دیگر سفر در دنیا و آشنایی با فرهنگ های مختلف می‌باشد. به این ترتیب داستانش هم «محلی» و هم «جهانی» است.

 

 

او در روزنامه ها و نشریات بزرگ دنیا، از جمله « Financial Times »، « گاردین »، « نیویورک تایمز »، « وال استریت ژورنال »، « دِر اشپیگل (Der Spiegel) »، « لا ریپابلیکا (La Repubblica) » فعالیت دارد. او همچنین در دانشگاه‌های مختلفی در ترکیه، انگلیس و آمریکا از جمله دانشگاه میشیگان و آریزونا تدریس کرده است. او اکنون در لندن زندگی می‌کند.

شافاک علاوه بر فعالیتش در آزادی بیان و سواد، در زمینه‌های حقوق زنان، حقوق اقلیت ها و مدافع حقوق بشر نیز شناخته شده است.

لیست کتاب های الیف شافاک

رمان ها:

پنهان (۱۹۹۷)، آینه‌های شهر (۱۹۹۹)، مَحرم (۲۰۰۰)، شپش پالاس (۲۰۰۲)، بهترین زمان مردن (۲۰۰۴)، حرامزاده استانبول (۲۰۰۶)، شیر سیاه (۲۰۰۷)، چهل قانون عشق (۲۰۰۹)، اسکندر (۲۰۱۱)، شاگرد معمار (۲۰۱۳)، سه دختر حوا (۲۰۱۶)

سایر آثار:

آناتولی از چشم بد (۱۹۹۴)، به دنبال هم (۲۰۰۴)، جزر و مد (۲۰۰۵)، گریزان (۲۰۱۰)، شمسپاره (۲۰۱۲)

برای دیدن لیست جوایز و رویدادهای خاص الیف شافاک به ترتیب زمان می توانید به سایت او مراجعه نمایید.

شبکه های اجتماعی الیف شافاک

  • تویتر: Elif_Safak@
  • اینستاگرام: shafakelif@
  • سایت: www.elifshafak.com

منابع:

دیدگاه خودرا ثبت کنید

آدرس پست‌الکترونیک شما محفوظ می‌ماند،لطفا فیلدهای ستاره‌دار* را پر کنید.

*

code