روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی

روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی

سخنرانی یک روش تدریس است که سخنران با استفاده از آن، به ارائه مطالب در مدت زمان معین می‌پردازد. سخنرانی اغلب در آموزشگاه‌های عالی، محیط‌های حرفه‌ای، فرهنگی و … و همچنین برای بیان اهداف آموزشی کاربرد دارد.

مراحل زیر به شما چگونگی آماده شدن برای ارائه سخنرانی و نحوه شروع و ادامه آن را آموزش می‌دهد.

آماده سازی مطالب

 • نکات کلیدی مطالب خود را انتخاب کنید و آن‌ها را دسته بندی کنید. این ایده باعث می‌شود که مخاطبان شما به طور موثرتر مطالب را فراگیرند.

سازماندهی نکات اصلی باعث می‌شود تا مخاطبان جزئیات کوچکتر را به ایده‌های بزرگ‌تر مرتبط سازند. این نکات باید محتوای اصلی مطلب شما را دربر داشته و آن‌ها را نشان دهد؛ به زبان ساده‌تر هر آنچه می‌خواهید مخاطب یاد بگیرد.

 • نمونه‌هایی را مثال بزنید تا این نکات کلیدی بهتر در خاطر مخاطبان بماند. این نمونه‌ها ممکن است قسمت‌هایی از یک متن، نمونه‌ها تاریخی، داده‌های ارائه شده از یک گزارش و … باشد.

روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی 1

به یاد داشته باشید که نمونه‌هایی را انتخاب کنید که بتوانید آن‌ها را در چند دقیقه به طور کامل توضیح دهید و اطمینان داشته باشید که مخاطب توسط آن به درک کامل مطلب می‌رسد.

 • مقدمه‌ای را برای مطلبی که قصد ارائه آن را دارید، آماده کنید. این مقدمه باید چیزی باشد که توجه مخاطب را جلب کند، مانند یک داستان، حقیقت شگفت انگیز و …
 • یادداشتی آماده کنید که کلیات مطلبی که قصد ارائه آن را دارید را دربر داشته باشد. این ایده، باعث یکپارچگی افکار شما می‌شود؛ همان چیزی که مخاطب به آن نیاز دارد.

روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی 2

به یاد داشته باشید که تمام جزئیات را در یادداشت خود ننویسید. این کار باعث می‌شود تا شما ارائه ضعیفی داشته باشید. برای نوشتن یادداشت، توجه به سر فصل‌های مهم، کلمات کلیدی، شخصیت‌های مهم، جملات مهم و … کافی است.

شما نمی‌توانید در حین ارائه مطلب، به دنبال موضوعی برروی یادداشت خود بگردید و مکث کنید؛ بنابراین اگر نیاز است، کلماتی را بزرگتر و یا برجسته‌تر یادداشت نمایید.

 • از هرگونه ابزار صوتی و یا دیداری برای کمک به درک بهتر مخاطب استفاده نمایید. این ابزار ممکن است برای نمایش یک اسلاید، پخش قسمتی از یک موسیقی ساده و یا نشان دادن یک یا چند عکس استفاده شود.

روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی 3

 • فضایی را که قصد ارائه مطلب در آن دارید را از قبل ببینید. مطمئن شوید که مکان سخنرانی، تمام ابزارهای مورد نیازتان را داشته باشد.
 • مطالب آماده شده خود را چندیدن بار بخوانید و با خود تکرار کنید. اطمینان داشته باشید که می‌توانید در مدت زمان شخص شده مطالب خود را ارائه دهید.

شروع سخنرانی

 • سخنرانی خود را با مقدمه‌ای که برای توجه مخاطب آماده کرده‌اید، شروع کنید.
 • پس از ارائه مقدمه، خلاصه‌ای از اطلاعاتی که می‌خواهید ارائه دهید را بیان کنید تا مخاطب ذهن خود را آماده کرده و بهتر و سریع‌تر مطالب را یاد بگیرد.

اطمینان حاصل کنید که مخاطبان زمان کافی برای یادداشت برداری دارند. مکث‌های خیلی کوتاه بین سرفصل‌ها به این کار کمک می‌کند.

 • آرام، شمرده و ممتد صحبت کنید. این کار باعث می‌شود تا شنوندگان علاوه بر تمرکز، مطالب را یادبگیرند و دچار سردرگمی بین صحبت‌های شما نشوند.

اطمینان از تمرکز مخاطبان

 • با تمام مخاطبین تماس چشمی برقرار کنید. از دست‌هایتان برای تاکید بیشتر استفاده کنید. این کار باعث حفظ توجه مخاطب به شما می‌شود.
 • کمی راه بروید. راه رفتن باعث می‌شود تا مخاطبان به توجه کردن به شما تشویق شوند. مخاطبان بیشتر به افرادی که تغییر و جنبش دارند توجه می‌کنند نه به افرادی که نشسته‌اند یا غیر فعال هستند.
 • روی نکات اصلی تاکید و تکرار کنید. این کار باعث می‌شود تا اطمینان حاصل کنید که مخاطبان موضوع را درک و آن را یاد گرفته‌اند.

همه نکات، تاریخ‌ها و اعداد را تکرار کنید و مطمئن شوید مخاطب زمان کافی برای یادداشت این اطلاعات را دارد.

روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی 4

 • مطالب خود را به هرگونه عکس، فیلم، پاوپوینت و … که از قبل آماده کرده‌اید، مرتبط کنید. کمک‌های بصری باعث می‌شود تا یک مطلب در ذهن مخاطب شکل گرفته و آن را سریع‌تر یاد گیرد.
 • با گفتن خلاصه‌ای کوتاه از هرآنچه که نیاز است، افکار مخاطب را سازماندهی کنید و مطمئن شوید که سوالی در ذهن افراد باقی نمانده است.

روش هایی برای ارائه بهتر سخنرانی 5

 • در انتها، زمانی را برای طرح سوالات در پایان سخنرانی و یا هنگامی که افراد خارج شده‌اند، قرار دهید.

منبع:

دیدگاه خودرا ثبت کنید

آدرس پست‌الکترونیک شما محفوظ می‌ماند،لطفا فیلدهای ستاره‌دار* را پر کنید.

*

code