سبک زندگی سرگرمی

آنا کارنینا اثر جاودانه تولستوی – کاری از واحد نمایش رادیو :: صوتی

کتاب صوتی آنا کارنینا
نگاهی به آثار لئو تولستوی مدرسه زندگی

این رمان روابط میان خانواده‌‌های روسی در طبقه‌ی اشرافِ قرن نوزدهم را روایت می‌کند. نیمی از داستان درباره‌ی شخصیتی به‌ نام «آناکارنینا» است و نیم‌ دیگر آن شرح ‌حال شخصیتی به‌نام «لوین» را از نظر می‌گذراند.

زوجی به نام‌های «استپان آرکادیچ» و «داریا الکساندرونا» دچار اختلاف می‌شوند و داریا به‌خاطر پی‌بردن به خیانت همسرش، قصد ترک او را دارد و در این زمان «آناکارنینا»، خواهر استپان، از «سن‌پترزبورگ» به مسکو و خانه‌‌ی برادرش می‌رود تا برای حل این اختلاف به آنها کمک کند.

آنا زنی متاهل و دل‌ربا از طبقه‌ی نجیب‌زادگان است. او در یک اتفاق، دل‌باخته‌ی مردی می‌شود که به او ابراز علاقه کرده است و همین موضوع، آغازگرِ اتفاقاتِ بعدی داستان می‌شود. آنا بی‌صبرانه به‌دنبال یافتن حقیقت و معنا در زندگی است. او هنجارهای جامعه‌ی روس را زیر پا می‌گذارد و برایِ زندگی در کنار معشوق خود، همسر و پسرش را ترک می کند. اما پس از این کار، شرایط بسیار سختی برای او به وجود می آید که فرار از آن، ناممکن است…. درباره‌ی داستان: آناکارنینا، رمانی از لئو تولستوی، اولین‌بار در سال ۱۸۷۷ به چاپ رسید. «آناکارنینا» برخلاف دیگر اثر برجسته‌ی‌ تولستوی، «جنگ و صلح»، درون‌مایه‌ای عاشقانه و اجتماعی دارد و از این نظر، عامه‌پسندتر است. این رمان در آغاز به مدت سه سال به‌صورت پاورقی در گاه‌نامه‌ای منتشر می‌شد و یکی از شاه‌کار‌های ادبیات جهان در سبک رئالیسم (واقع‌گرایی) است. اتفاقات این رمان وضعیت زنان و مردان طبقه‌ی مرفه را نشان می‌دهد که برایِ آنان، عشق با جهان‌بینی هریک از شخصیت‌ها به‌‌نوعی شکل می‌گیرد. تولستوی، به دور از عقاید ایده‌آلیسم و رمانتیک، دو داستان عاشقانه‌ی موازی در کتاب خود خلق کرده است که هر دو به وصال می‌انجامند. اما پایان این دو عشق با هم بسیار متفاوت است؛ در یک‌سو عشق میان «لوین و کیتی» است که سرانجامی خوش دارد و دیگر سو، عشق میان «آنا و ورونسکی» است که با پایانی غمناک و تلخ رقم می‌خورد. «جو رایت» براساس این رمان، در سال ۲۰۱۲، فیلمی ساخته است. درباره‌ی نویسنده: «لِو نیکلایِویچ تولستوی» (۹ سپتامبر ۱۸۲۸م در یاسنایا پالیانا – ۲۰ نوامبر ۱۹۱۰م در یاسنایا پالیانا)، نویسنده‌ی روسی و یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان است. او به خاطر نوشتن رمان‌های واقع‌گرایانه‌ی‌ خود، «جنگ و صلح» و «آنا کارنینا»، شهرت جهانی به دست آورد. تولستوی در خانواده‌ای اشرافی به دنیا آمد. پدرش وکیل پرآوازه‌ای بود. او پس از پایان مدرسه وارد دانشگاه «قازان» شد؛ اما پس از مدتی آنجا را ترک کرد و مشغول یادگیری رشته‌ی حقوق شد تا همچون پدرش وکیل شود، اما خبر نداشت قرار است با رمان‌هایش زمین‌لرزه‌ای بر اندام ادبیات جهان بیفکند. پس از دانشگاه و شغل وکالت، به ارتش روسیه و جنگ‌های قفقاز پیوست. اولین جرقه نویسندگی‌اش، پس از شنیدن داستان سربازان، در ذهنش روشن شد که با نوشتن داستان «کودکی» آن را شروع کرد و با کتاب‌های «نوجوانی» و «جوانی» این سه گانه را به پایان رساند. پس از جنگ، تولستوی به فکر ساختن دوباره‌ی آموزش و پرورش روسیه بود. لئو تولستوی به کشورهای متعددی سفر کرد و با اندیشمندان بزرگی همچون «چارلز دیکنز» دیدار کرد. پس از تحقیق و بررسی نظام‌های آموزشی کشورهای دیگر به روسیه بازگشت و تحت تأثیر افکار «ژان ژاک روسو» دست به تأسیس مدرسه در روستاها زد. تولستوی، برخلاف دیگر نویسندگان، عمل‌گرا بود. او نه تنها داستان می‌نوشت، بلکه داستان می‌ساخت؛ روسیه تا به امروز، لئو تولستوی را یکی از پایه‌گذاران نظام آموزشی نوینش می‌داند. * درباره ی کتاب: بسیاری از نویسندگان آنا کارنینا را بزرگ‌ترین اثر ادبی می دانند و خود تولستوی آن را اولین رمان واقعی خود می‌دانست.

To top